Ankara’da yeni bilgiler: Eurofighter ve F-16’larda son durum

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın Ankara, İstanbul ve Gaziantep’e gittiği resmi Türkiye ziyareti sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuk liderle yaptığı görüşmeye ilişkin detaylar da ortaya çıktı.

Görüşmede dikkat çeken başlıklardan birisi de Türkiye’nin Almanya’dan talep ettiği Eurofighter savaş uçaklarıydı. Peki Almanya, Türkiye’nin talebine nasıl bakıyor, ABD ile yürütülen F-16 görüşmelerinde son durum ne? CNN Türk Muhabiri Arda Erdoğan detayları aktardı.

TÜRKİYE-ALMANYA İLİŞKİLERİNDE ÖNEMLİ KAVŞAK

Arda Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Ankara’da güvenlik kaynakları, Eurofighter savaş uçaklarıyla ilgili görüşmeleri büyük bir ihtimalle olumlu sonuçlanabileceğini belirtiyor. Bu süreçte Erdoğan-Steinmeier görüşmesi önemli bir kavşaktı. İki lider savunma sanayi yatırımlarının altını çizdi.

ALMANYA OLUMLU YAKLAŞIYOR

Türkiye geçtiğimiz dönemde Almanya’dan 40 adet Eurofighter savaş uçağını tedarik etmek için girişimde bulunmuştu. Eurofighter’lar İspanya ve İngiltere’nin bulunduğu bir konsorsiyum ile yönetiliyor. İngiltere ve İspanya sürece olumlu yaklaşmıştı. Gözler Almanya’ya çevrilmişti. Ancak Almanya’dan net bir cevap gelmemişti. Dün yapılan toplantıda bu konunun gündeme geldiğini belirtmek mümkün.

YENİ BİLGİLER

Edinilen yeni bilgiler var elimizde. Güvenlik kaynakları, Almanya’nın yaklaşımının olumluya dönmeye başladığını belirtiyor. Kaynaklar girişimin olumlu sonuçlanabileceğini ancak bunun bir süreç olduğunu belirtiyor. Dün Erdoğan yaptığı açıklamada Almanya ile ilişkilerin kısıtlamalar değil de ortak üretime yönelik olabileceğinin işaretini vermişti. Bu bağlamda mesafe kaydedileceği de belirtiliyor.

F-16’LAR İÇİN YENİ FORMÜL

Türkiye’nin F-16 tedarik konusunda gelinen noktaya da dikkat çekelim. ABD kongresinde süreç tamamlandı, yasal teklif ve kabul mektupları Türkiye’ye ulaştı. Görüşmeler Mayıs ayı içerisinde olacak, Haziran ayı içerisinde anlaşmanın imzalanması bekleniyor. Nihai anlaşma noktasına gelindiğinde ise maliyet ortaya çıkacak ve teslimat süreci başlayacak. F-16’ların kısa sürede Türkiye’ye teslim edilmesi bekleniyor.

Bunun için de masada bir formül var. Üretimin Türkiye’de yapılması gündeme geldi. ABD tarafının da bu formüle sıcak baktığı belirtiliyor. Süreç kabul görürse F-16’lar Eskişehir’de 1. Hava Ana Bakım Fabrikası’nda TUSAŞ tarafından üretilecek. 2028-2029 yılında envantere girmesi bekleniyor F-16’ların.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x